Avaleht E-raamat Reklaam Kontakt

Teemad

ETTEVŐTTED
KASULIKUD LINGID
TEHNOPARGID
UUED SUUNAD
KASULIK TEADA
SEADMESOOVITUS
LOGISTIKA TERMINID
SEADUSED
LAOMAJANDUSE ABC
KOOLITUS ja SEMINAR
UUDISKIRI
Äripäev "LOGISTIKA"
LAOPINNAD (uuring)
PALGAUURING

Kas oled läbinud laojuhtimise kursuse?


Küsitluste arhiiv
Ilmar Metsma, 2007, www.laomaailm.ee


Tõstukivaba ladustamine on mõistlik valik


Mida kujutab endast tõstukivaba ladustamine? Eksib see, kes arvab, et tegemist on laoga, kus kaupu ja kaubaaluseid liigutavad kas ainult töölised või ainult robotid. Tegemist võib olla  täis- või poolautomaatse laolahendusega. Tegemist võib aga olla ka lahendusega, kus tõstuk ja inimene on laoruumis kas ajaliselt või ruumiliselt eraldatud. Tõstuk ja tööline töötavad kas erinevates tsoonides või samas piirkonnas, kuid erinevatel aegadel. Inimesed teevad korjetööd tõstukivabas laos, mis aga ei tähenda seda, et tõstukit selles laos üldse ei kasutata.

Automatiseeritud laolahendused


Automaatseks lahenduseks nimetame süsteemi, kus iga küsitud artikli transport iga komplekteerijani toimub mehaniseeritult. Jaotuskeskustes on automaatne ka sorteerimisliin, kus masin määrab liini alguses kas triipkoodi, kaalu või mõne muu kauba parameetri järgi toote sihtkoha. Vastava kohani jõudes lükkab nookur kauba liinilt maha. Nii näiteks töötab postitöötlemiskeskus, kus kõik pakid lükatakse õigel hetkel triipkoodi järgi lindilt . Paide pakid Paidesse sõitva auto peale ja Võru pakid Võrusse minevatesse konteineritesse.
Täisautomaatne süsteem oleks kindlasti ladu, kus kasutatakse laoroboteid, mis aga tänases Eestis jääb veel vähestes valdkondades taskukohaseks lahenduseks. Selge see, et kõikide kaupade käsitlemiseks robotid ei sobigi. Siiski on Norras ja ka kesk-Euroopas nõudlus laorobotite järele juba suur.

Poolautomaatne lahendus on näiteks dünaamiline süsteem, kus kaup liigub ise komplekteerija juurde, nn goods- to-operator, kuid komplekteerija peab siiski tegema hulga valikute seast õige noppe.

Arhiiv või ladu, kus kaupu hoitakse riiulitel, tähendab töötajatele palju käimist või tõstukil sõitmist, võib-olla ka ronimist. Dünaamilise riiulisüsteemi puhul on tööpõhimõte vastupidine – nö. ronib kaup, mitte inimene. Nupulevajutus toob vajaliku riiulibloki operaatori juurde. Mikroprotsessorjuhtimine võimaldab süsteemi ühendada arvuti ja vöötkoodilugejaga. Väiksemate detailide tükikaupa käsitlemiseks näiteks elektroonikatööstuses või varuosade laos sobivad goods- to-operator süsteemidest enim vertikaalsed riiul-karussellid ning samalaadsed liftitornid. Vertikaalne pöörlev karusell-riiul kujutab endast suletud ruumis karusellina liikuvaid riiulitasapindu. Tasapindadele võib asetada erinevat tüüpi karpe ja lisada neile eraldusvahed. Karusell pöörleb kõrgusesse, alused on omavahel ühendatud keti abil. Kui operaator on arvuti abil valinud soovitud toote, tuuakse operaatori juures asuva korjeava juurde soovitud alus tellitud kaubaga. Enim kasutatakse karuselli puhul detailide ladustamiseks laialt levinud laokarpe ja seal hoitakse kõike, mis nendesse mahub.

Liftitorn kujutab endast suletud ruumis töötavat lifti ja sellest kahel pool asetsevaid riiuleid. Operaator sisestab puutetundlikul arvutiekraanil tellimuse, lift liigub soovitud tasapinnani ja lifti nookurkäpad tõmbavad riiulitasapinna enda peale. Seejärel toob lift riiulitasapinna korjeava juurde.

Liftitornis ladustamiseks sobivad nö. pealtvõetavad kaubad, olgu erinevad valuvormid, tööriistad või tootmistehnika varuosad ja pooltooted. Siin on eksimisvõimalus minimaalne isegi võhikul, kuna  märgulampide süsteem teatab kiiresti ja täpselt, millisest karbi lahtrist mitu tükki tuleks võtta. Iga detaili ei pea eraldi otsima, sest valgusvihk näitab sentimeetri täpsusega kätte koha, kust soovitud detaili peab noppima. Seega töötaja professionaalne tase korjel ei pea olema kõrge ja vigade võimalus on viidud miinimumini.

Komplekteerija seisab kogu aeg ühel ja samal kohal, tema käeulatuses on puutetundlik arvutiekraan komplekteerimis-infoga, seega on käed vabad kiireks tööks (hands-free).


Ühe riiulitasapinna kandevõime võib võimsamate liftide korral olla kuni tonn, seega teoreetiliselt võiks neis ladustada ka täismahus kauba-aluseid. Nii karusell-riiul kui ka liftitorn on turvalised ladustamiskohad, kust möödaminnes midagi näpata on asjatundmatul inimesel võimatu, samuti on süsteemid lukustatavad.  Seda seetõttu, et karussellid ja liftitornid on kinnised. Kinnine torn tähendab ka kontrollitud keskkonda - temperatuuri, niiskust, valgust, tolmu.

   

24. märts 2018 19:43

Märksőna vői firma nimi

   OTSI