Avaleht E-raamat Reklaam Kontakt

Teemad

ETTEVŐTTED
KASULIKUD LINGID
TEHNOPARGID
UUED SUUNAD
KASULIK TEADA
SEADMESOOVITUS
LOGISTIKA TERMINID
SEADUSED
LAOMAJANDUSE ABC
KOOLITUS ja SEMINAR
UUDISKIRI
Äripäev "LOGISTIKA"
LAOPINNAD (uuring)
PALGAUURING

Kas oled läbinud laojuhtimise kursuse?


Küsitluste arhiiv

                                                                                                                                Lisatud 15.05.2009

Kinnisvara turu ülevaade laopinnad 2009a algus

Allikas: Uus Maa Kinnisvaraburoo OÜ

Laopindade vakantsus suurenenud

Laopindade ja ärimaa turg on viimastes kvartalites samuti olnud tehingutevaene. Kõige väiksema likviidsusega äripindade turul on ärimaa. Maa hinnad tõusid 2005-2006 aastatel kiiresti ning viimase aasta jooksul on olnud surve hindade alandamiseks. Vaatamata odavnenud hindadele on huvi selle sektori vastu siiski väike. Likviidsuse puudumise põhjuseks on finantsasutuste praktiliselt täielik keeldumine maa- ja kinnisvaraarenduse finantseerimisest. Viimase poolteise aasta jooksul on Harjumaal ärimaa kruntidega tehtud keskmiselt 10 tehingut kvartalis. Tänaseks on turul selge maade ülepakkumine, kuid sellest olenemata on paljud müüjad oma ootustes veel buumiajas.

Mitmetel ettevõtetel on vabanenud üleliigseid laopindu, mida üritatakse välja üürida. Ka lao- ja tootmispindadega ei ole palju tehinguid tehtud, kuna rahastamisprobleemid pole mitte ainult riigisisesed, vaid takistavad ka välisinvestoritel investeeringuid tegemast. Siiani ollakse veel ka edasise hinnalanguse ootuses, mistõttu rohkem tehinguid võib oodata alles siis kui finantseerimistingimused ja majanduse üldine olukord näitavad paranemise märke.

Investeeringud Investeerimisaktiivsus on madal, kuna riskid on suurenenud ning raha hind investorite jaoks on kallim. Esimese kvartali jooksul on Harjumaal kinnistutega vaba turu tehinguid tehtud paarkümmend. Tehinguid kokku on toimunud oluliselt rohkem, kuid vähemalt 2/3 osas on need sõlmitud osapoolte vahel. Suuremate hoonestatud kinnistutega tehtud tehingutest võiks välja tuua Tammsaare teel Nissani müügisalongi ja Peterburi teel külmhoone ostu-müügitehingu. Tehinguid on tehtud ka hoonestamata kinnistutega, nii äriotstarbeliste kui korterelamukruntidega. Kuna raha on kallim ning riskid suuremad, siis on jõudsalt tõusnud ka tootlused ja tootlusootused. Kuna tehinguid on toimunud vähe siis saame peamiselt rääkida tootlusootustest. Ostjate tootlusootused on võrreldes kinnisvara turu tipu ajaga tõusnud 4-6 protsendipunkti võrra ning tehingute tegemine takerdub omanike ja ostjate tootlusootuste 2-3 protsendipunkti suurusesse erinevusse.

Prognoos:
Äripindade sektoris jätkuv hinnalangus nii üüri- kui müügiturul, kuna ettevõtted tingivad aktiivselt hindasid madalamaks.


   

20. veebruar 2018 15:47

Märksőna vői firma nimi

   OTSI