Avaleht E-raamat Reklaam Kontakt

Teemad

ETTEVŐTTED
KASULIKUD LINGID
TEHNOPARGID
UUED SUUNAD
KASULIK TEADA
SEADMESOOVITUS
LOGISTIKA TERMINID
SEADUSED
LAOMAJANDUSE ABC
KOOLITUS ja SEMINAR
UUDISKIRI
Äripäev "LOGISTIKA"
LAOPINNAD (uuring)
PALGAUURING

Kas oled läbinud laojuhtimise kursuse?


Küsitluste arhiiv

www.am.ee, mai 2009

Seekord ei pane me hindeid ega löö kokku punkte edetabelisse, vaid teeme kindlaks, mis on ühe ja teise pihuarvuti plussid ja miinused. Sellepärast, et testilauale jõudis väga erinevate otstarvetega seadmeid müügimehe tööriistast militaristi relvastuseni.

Mõned aastad tagasi olid pihuarvutid vaid taskumärkmikud või kui teha otsetõlge, siis personaalsed digitaalsed assistendid (PDA). Praeguseks on raske välja mõelda tegevust, millega väike taskuarvuti hakkama ei saaks või millega ta täismõõdus arvutile alla jääb.

Samuti on praegusel ajal läinud laiatarbe pihuarvutite ning nutitelefonide piir nõnda häguseks, et raske on öelda, kumb on kumb. PDAks liigitubki seadmeid õhukesest elegantsest mobiililaadsest kuni tõsise ultramobiilse arvutini, millel täis-Windows peal. Proovimegi neid erinevaid tooteklasse vaadata näidete varal ja hinnata, milleks üks või teine sobib.

Panasonic U1 - haamriasendaja
Meie testi kõige suurem ja karmim seade oli Panasonicult. See tugev isend esindab pigem pihuarvutite UMPC (Ultra-Mobile PC) perekonda. Selgelt üks robustsemaid seadmeid, mida kunagi katsunud oleme, kuid selle juures näeb ta veel üsna kasutatav välja. Suurus on seadmel täpselt selline, et mahub tunkede küljetaskusse. U1 ei ole küll täiesti veekindel, kuid pakub pritsmekindlust ja mitte vaid paari piisa vastu, vaid on kasutatav ka täiesti tõsiseltvõetava paduvihmaga. Päris ära uputada meil seda ei lubatud.
Ilma mingi probleemita peab seade vastu pidama 1,5 meetri kõrguselt kukkumise, korpus on magneesiumsulamist ja kõvaketas SSD (ehk välkmälupõhine), nii et igasugune raputamine ja põrutamine ei mõjuta ei tööd ega ohusta salvestatud andmeid. Akusid on Toughbookil koguni kaks, mida saab ükshaaval välja vahetada tööd häirimata. Loomulikult kui selleks üldse vajadust peaks olema, sest täis laetuna peaksid need kestma ligi üheksa tundi.

Kahjuks on puuteekraan pulgapuutele tundlik, nii et näpuga väga palju midagi teha pole. Multitouch ehk mitmikpuutega ekraaniga on Panasonicul välja pakkuda üks teine mudel - 10tolline H1 UMPC, mida uurime mõni teine kord.

Jõudlustestis Geekbench saavutas aparaat tulemuseks 744 punkti, mis on selles mõõdus masina kohta täitsa arvestatav tulemus.

Eriti konkurentsivõimelisena näeksime seadet näiteks politsei kasutuses. Praegu paistavad politseiautodes kasutusel olevat auto-PCd, mille hinnaklass jääb umbes samaks või on natuke kalligi kui Toughbook, kuid auto-PC pole kaasaskantav ega ilmakindel. Kuid U1-le on võimalik lisana tellida ka vöötkoodilugeja, nii et see on võimeline tegema tavalisi laotöid, olles kallimate laoseadmetega umbes samas hinnaklassis, kui mitte odavamgi, omades samal ajal täisväärtusliku Windowsit. Samuti on seadmel olemas GSM funktsionaalsus, nii et raske on leida ülesannet, millega U1 hakkama ei saaks. Kuigi imelik oleks võrrelda aparaati mobiiltelefoniga, on ka see teostatav.

Haruldase omadusena on mõeldud nii parema- kui ka vasakukäelistele, nimelt on mõlemal pool servas puutepulga pesa.

Tavaline pihuarvuti mahub vestitaskusse
Sellesse mõõtmekategooriasse sobivad ideaalselt proovitud kaks Asuse eksemplari A696 ja P552w ning Motorola MC35, mis on neist kolmest kõige toekam klassikaline PDA.
Esimesed kaks näevad mõnevõrra viisakamad välja, kuid MC35 ongi pigem mõeldud laojuhataja taskusse kui pangadirektori hõlma alla. Mitte et see hakkama ei saaks, vaid lihtsalt tegu ei ole just kõige esteetilisema disainiga. See-eest on tegu ühe mugavaima qwerty klahvistikuga, mida olen kunagi mobiilsel seadmel kasutanud. Üldiselt vaadatakse MC35 kui odavamat alternatiivi suuremale tööstuslikule pihuarvutile, sest maksab umbes kolmandiku tööstuslike hinnast ja on peaaegu sama suutlik, kui välja jätta ebamugavam vöötkoodi lugemine digikaamera abil, mitte spets-seadmega. Seda enam, et ka sel seadmel on lubatud kukutada betoonile ~1 m kõrguselt. Spetstarkvaraga suudab MC35 lugeda ka vöötkoodi oma digikaameraga, millel on kõrval nupp kas pildistamise või triipkoodi reĂľiimiks.

Kõige atraktiivsem kogu komplektist on Asus P552w, mis ainsana mahuks normaalselt pükste taskusse. Seade on ilus ja moodne, nii et täiesti julgelt võib sellega tegutseda ka teiste trenditeadlike kriitiliste pilkude all.

WiFiga ühendamine oli seadmega väga lihtne ning P552w oli üks väheseid, mis suutis näidata uue Windows Mobile brauseriga veebilehti õigesti, mitte ei joondanud kõike ülevalt alla, ühte ekraanilaiusesse. See on täiesti tõsiseltvõetav konkurent puuteekraaniga telefonide turul nii hinna kui ka funktsionaalsuse poolest, sisaldades ju kõike mõeldavat: EDGE, HSDPA, GPS, WiFi, USB ühendus mini-USBga. Ainuke, mille üle võis vähegi nuriseda, oli numbriklahvide puudumine, kuid mis teha, eks neil täis-puutetundlikel väikestel seadmetel ole ka omad mööndused.

Asus A696 on suuruselt võrreldav Motorolaga. Täispikk tootenimi mainib veel MyPal GPSi, nii et tegu siis seadmega, mis pigem sobiks autonavigaatoriks. Paraku pole seadmel sees asendiandurit, nii et keerates seadet külili, peab võtma menüüst valiku, et pilt õigeks pöörataks. Disain on A696-l selgelt ajast ja arust, pluss aga on piisavalt suur ekraan kaardirakenduste jaoks. Mälumahu lisamiseks on kolm ühes mälukaardipesa. Tänu SD kaardi toele pole probleeme näiteks TomTomi kaartide lisamisega.

Kõige humoorikam on muidugi tootja kodulehel lause seadme kohta „with High Quality Feel". Kahjuks vastupidavust me testida ei saanud ning lepime, et tegu on vaid sõnademänguga.

Laomehele või enesekaitseks
Tööstuslike seadmete klassist oli meie katselaual kõige enam seadmeid: suur valik erinevaid tooteid Dolphinilt, Motorolalt ja üks Datalogicu isend. Seadmed olid kõik ühtemoodi tugeva ehituse ning vöötkoodilugejaga. Osad suutsid lugeda ainult triipkoodi, teised aga ka 2D-koodi.

Dolphin 7850 on USAs väga populaarse püstolikujulise disainiga. On küll randmele mugav, kuid Eestis tellitakse seda formaati veel üsna vähe. Samas oma kuju tõttu ei ole püstol just kompaktseim ja teda on ebamugavam kaasas vedada. Et seade on puuteekraaniga, on sel ka pliiats, mis asetseb püstolikäepideme sees. Pulga asukoht tekitab natuke ebakindlust, sest tundub üsna kergesti kaduvana. Ekraan ise näib mugav ja on kasutatav ka ainult sõrmedega. Seadmel on ainult numbriklahvid, mis natukene ebamugavad oma väikeste mõõtmete tõttu.

Dolphin 9900 pakub suurt ja selget ning hea tundlikkusega ekraani. Et seade peab olema põrutus- ja kukkumisekindel, on korpus nii palju ekraani tasapinnast kõrgem, et on äärmiselt ebamugav asjadele pihta saada, seda enam, kui peaks nurga alt vaatama. Seadmel on WiFi ja Bluetooth, millest esimese saime tööle, kuid Bluetooth keeldus koostööst ning arvutiga ühendust me üles ei saanudki. Muude ühenduste jaoks on vaja spetsiaalset kaablit. Puutepliiats kinnitatakse seadme külge vedrunööriga, nii et kadumist pole väga karta. Aparaadil on lisaks täheklahvidele ja numbriklahvidele palju programmeeritavaid nuppe.

Dolphin 7600 esindab tööstuslike PDAde väiksemaid versioone. Mõõdukamal suurusel on ka omad negatiivsed küljed nagu raskesti kättesaadav puutepliiats. Kinnastega kättesaadavuse võib üleüldse panna suure küsimärgi alla. Ekraan on seadmel siiski hea ja selge, kuid vastavalt üldistele mõõtudele ka väiksem. Sellel eksemplaril on olemas ka telefoni funktsioon, kuid SIM-kaardi pesa me tuvastada ei suutnud. Klahvistik on nagu mobiilil ikka: numbri- ja täheklahvid samade (numbri)klahvide all. Lisaks veel 10 funktsiooniklahvi numbriklahvidel lisaks.

Bluetoothiga ühenduse loomine ei valmistanud mingit katsumust ja sünkroonimine oli lausa meelakkumine.

Motorola WT4090 tundub kogu kompotist kõige futuristlikum. Seade asetseb randmel, nagu Predatoril Hollywoodi filmist. Tegu on väga ergonoomilise seadmega: käib rihmaga käe peale ja sõrme külge käib sõrmusena ribakoodiskanner koos skaneerimisnupuga.

Häda oli vaid selles, et Eesti ladudes ei tööta kuigi palju naisi või lapsi, nimelt olid randmerihmad normaalse meesterahva musklis kämbla jaoks liialt lühikesed. Leidnud piisavalt peente kätega inimese, ei taha seade siiski korralikus asendis püsida ning kipub ümber käe rulluma. Teine võmalus on verevarustus tugevamini kinni tõmmata, aga see pole ka just parim variant. Aparaadi nuppude käsitsus on veidi ebaloogiline ning nõuab harjumist ja suur miinus on puuteekraani puudumine. Windows CE tunneb arvuti ära, kuid failivahetus ei õnnestu mingi valemiga. Ekraan on hoolimata puutetundlikkuse puudumisele siiski väga selge ja ere ning hästi loetav.

Datalogic Kyman-NETi näol on tegu väga robustse tööriistaga, mis oleks vahepeal nagu ajas rännanud kümnekonna aasta tagant tänapäeva. Ka selle seadme turvamisega on kõvasti vaeva nähtud ning ekraan on korpuse suhtes hästi sügaval, et igasugu kukkumisi taluda. Paraku, et tegu puuteekraaniga ja puudub stiilus, on tegu väga ebamugava kooslusega. Ekraan võib küll olla hea tundlikkusega, kuid küünega siiski saab väga raskelt servade poole jäävatele asjadele ekraanil pihta. Nupud on muidu nagu telefonil: numbrid ja tähed ühes ning lisaks kaheksa raskesti vajutatavat funktsiooniklahvi. Vöötkoodilugeja näib võimas: loeb võrreldes teistega üsna kaugelt ning seda ka päris suure nurga alt.

Ekstreemsema laotöö jaoks oli meil testis Motorola MC9090-SUOHJBFA6WR5, sest kukkumist talub see lausa 1,8 m kõrguselt betoonile. Samuti on see niiskuskindel kuni 95%, mis peaks juba üsna lausvihma taluma. Et temperatuuritaluvus on -40 kuni +70 kraadi, siis lahjemasse sauna võib sellega minna juba tööd tegema, nagu ei tohiks ka hätta jääda ühegi Eesti talve või külmhoonega. Ka on ekraan tuimem ja tugevam kui teistel. Selle seadme kasutamiseks on kaasas väga maskuliinne puutepulk, millega kohe hea kindel tunne ekraani rammida. Kõlar on seadmel väga vali, seega ei tohiks olla probleemi ka väga lärmakates tingimustes seadme kuulmisega. Meile jõudis sellest tootest kaks versiooni - üks laserskanneriga ja teine imageriga, millest esimene on mõeldud 1D- ja teine 2D-ribakoodi lugemiseks.

Ekraani eraldusvõime pole just kõige parem, kuid on sellegipoolest oma suuruse tõttu kergesti loetav.

Seadmel on kaheksa funktsiooniklahvi, numbriklahvid, täisklaviatuur üht funktsiooniklahvi hoides ja lisaks kaks skanneerimisklahvi külgedel, mida võib vabalt lugeda lisamugavuseks.

Arvutimaailma fotograaf kippus seadet korduvalt võrdlema iPhone'iga, sest seda on äärmiselt raske ühendada arvutiga ning saata faile ühest teise: lihtsalt keeldub koostööst.
Nagu öeldi ka Motorola seadmeid müüvast R.I.Sist, on kaks lähenemist, kuidas igapäevatööks PDAd soetada: kas osta odav 5000kroonine ja leppida tõsiasjaga, et see võib maha kukkuda ja puruneda ning osta seejärel uus või osta suur kobakas tööstuslik, mis maksab mitu korda rohkem - ligi 25 000 ning on kasutatav ka enesekaitseks või haamrina. Eks muidugi sõltub kõik töö koormusest ja mahust: mõnel juhul peaks odavamatega hakkama saada, sest isegi mitu korda välja vahetades tuleb odavam kui üks tööstuslik osta, kuid mõnikord ei saa lihtsalt vastupidava asjata korralikult tööd teha.

Väljajäänud
Esialgu lootsime testi saada ka HPlt iPAQ 214 Enterprise Handheldi, kuid kahjuks ei jõudnud Läti ladudest meile see õigeaegselt kohale.

Samuti võtsime ühendust Samsungi, LG ja mõne teise tootjaga, aga lõpuks jäime nii meie kui ka tootjad ühele meelele, et tegu siiski liialt telefonituru toodetega ja oleks meie testis liiast edevad ja mitte nii võrreldavad.

Tõdeme kokkuvõtteks, et väga raske on teha valikut pihuarvutite turul, kui pole täpselt teada, mis otstarbeks asja vaja. Seda enam on raske teha mingeid konkreetseid soovitusi, sest vajadused on väga erinevad. Kui peaks vajadus tekkima PDA järele, siis kõige õigem oleks välja otsida edasimüüjad ning ette kanda oma nõudmised, mida teha tahetakse, ning need omakorda teevad sobivast seadmeklassist pakkumise. Igapäevaselt taskus kantava seadme puhul pole aga enam vahet, kas PDA või nutitelefon, mõlemad saavad peaaegu samade asjadega hakkama. Kuid tõenäoliselt on nutitelefonide valik praegu kordades suurem.

Marko Habicht
marko@am.ee

TESTIMEESKOND
Marko Habicht
AMi kaasautor
Meelis Saar
Presshouse'i IT-juht
Kaido Einama
AMi peatoimetaja

AKUKESTVUSE ESIKUUSIK
1. Motorola MC9090 laser 11 t
2.-3. Dolphin 7850 10 t
2.-3. Dolphin 9900 10 t
4. Panasonic U1 9 t
5.-6. Motorola MC35 8 t
5.-6. Dolphin 7600 8 t

PEAAEGU VÕITJA

Panasonic U1
Selle kohta võib öelda, et tegu oli testijate lemmikuga, sest sama hinnaga nagu mõne tööstusliku kesise sisuga PDA saab täisfunktsioonidega ultramobiilse arvuti. Ainuke miinus on tema suurus.11 pihuarvutit seinast seina - hunnik erinevaid omadusi valgekrae vajadustest tõsise laomehe soovideni.


Asus A696


Datalogic Kyman-NET


Motorola MC9090 laser


Motorola MC35


Asus P552w


Dolphin 7600


Dolphin 7850 (
USAs on kõige populaarsem pihuarvutite püstolkäepide, mis Eestis veel vähe levinud.)


Dolphin 9900


Motorola WT4090


Panasonic U1

   

20. veebruar 2018 15:48

Märksőna vői firma nimi

   OTSI