Avaleht E-raamat Reklaam Kontakt

Teemad

ETTEVŐTTED
KASULIKUD LINGID
TEHNOPARGID
UUED SUUNAD
KASULIK TEADA
SEADMESOOVITUS
LOGISTIKA TERMINID
SEADUSED
LAOMAJANDUSE ABC
KOOLITUS ja SEMINAR
UUDISKIRI
Äripäev "LOGISTIKA"
LAOPINNAD (uuring)
PALGAUURING

Kas oled läbinud laojuhtimise kursuse?


Küsitluste arhiiv

http://www.rfid.ee/blog/?page_id=2

RFID (Radio Frequency IDentification) on raadiolaineid kasutav tehnoloogia esemete (aga ka elusolendite) märgistamiseks ja nende automaatseks jälgimiseks.

Lihtsaim moodus RFID tehnoloogia olemusest üldpilti saada, on võrrelda seda tänapäeval laialdaselt levinud triipkoodidega. Kui nn triipkoodi tehnoloogial on igal tootegrupil oma kood, mida loetakse triipkoodi lugejaga, siis RFID tehnoloogia võimaldab panna igale üksikule tootele kiibi, mis sisaldab oma unikaalset koodi. Kiibi lugemiseks on vajalik spetsiaalne RFID lugeja, mille eelis triipkoodi lugeja ees on selles, et toote andmete skannerimiseks ei ole vajalik lugeja ja kiibi vaheline otsenähtavus.

Põhimõtteliselt tähendab see seda, et tulevikus kui kõik kaubad on juba tehases varustatud RFID kiipidega, võib klient poes oma käru asju täis laduda ning kassa teaks automaatselt, mis kaubad(mis värvi, millal toodetud, kui pika garantiiga, millistes tingimustes hoitud jne) on korvis ja palju nad maksavad.

RFID tööpõhimõte on selles, et kiibid, millele saab andmeid salvestada kinnitatakse erinevatele esemetele. Neile kiipidele salvestatud andmeid saab lugeda ja vajadusel ka muuta erinevatel sagedustel raadiolainetega. Tänapäevased RFID-kiibid on tüüpiliselt kuni paari kilobaidise mälu mahuga, kuid teoreetiliselt saab kiipidesse mahutada ükskõik kui palju andmeid.

RFID tehnoloogiale suurimat edu toovaks asjaoluks peetakse aga fakti, et tavalised (passiivsed) RFID kiibid ei vaja andmete talletamiseks ja edastamiseks energiaallikat. Tüüpiliselt on RFID kiibid niiöelda magavas olekus ja nad ärkavad ellu vaid siis, kui satuvad õige sagedusega raadiolainete levialasse - energiat selleks saavad nad kiibi antennis raadiolainete poolt tekitatud induktsioonist. Selle sama vähese vooluga saadetakse vajadusel RFID lugejale üle kindla sagedusala RFID kiibis sisalduvad andmed.

Tüüpiliste(passiivsete) RFID kiipide tegevusalaks on olenevalt kiibi tüübist ja sagedusalast paar sentimeetrit kuni 20 meetrit. Tavaliselt koosnevad raadiokiibid (RFID tag) antennist ja ränikiibist, kuid juba on välja tuldud ka esimeste üleni plastikust prototüüpidega.

RFID kasutusalad

RFID tehnoloogiat kasutatakse järgmistes valdkondades:

 • Konteinerite, kastide, saadetiste ja sõidukite jälgimine (Container and vehicle tracking)
 • Vara haldus - (Asset management)
 • Varuosade jälgimine (Repair parts tracking)
 • Oluliste esemete jälgimine (Sensitive items inventory control)
 • Ladude haldus ja inventar
 • Tööstuses tootmiskontroll (Manufacturing production control)
 • Tarneahela efektiivsemaks muutmine (Supply chain management)
 • Postipakkide turvalisus ja klassidesse jaotamine (Cargo security and classification)
 • Personali jälgimine (Personnel locating and tracking)
 • Personali ligipääsu tagamine (Personnel locating and tracking)
 • Pagasi jälgimine (Baggage tracking)
 • Esemete vargusevastane märgistamine (Retail anti-theft)
 • Biomeetriliste andmete kinnitamine (Biometrics validation)
   

23. märts 2018 02:58

Märksőna vői firma nimi

   OTSI